Najelpszym sposobem na zrozumienie tego co tak zafascynowalo Mikołaja Kopernika jest użycie programu Celestia. Grafika 3D (średnie wymagania sprzętowe) zrobi swoje. Na mnie program zrobił kosmiczne wrażenie :-) Polecam!!! 2006-07-27, admin
Pomóż naszemu miastu, naszej witrynie i sobie! Promuj się na naszej witrynie. Cennik znajdziesz tutaj 2006-01-03, admin
Ktoś kiedyś powiedział: "Jeżeli nie możesz czegoś znaleźć w sieci, to znaczy, że ta rzecz nie istnieje". Wg aktywności mieszkańców (na podstawie postów na forum i wiadomości e-mail) Frombork ma 10 mieszkańców! Bądź aktywny, dyskutuj na naszym forum! 2005-12-15, admin
Wysłany: Pon Kwi 24, 2006 2:30 pm Temat postu: Gimbus - dla kogo ?
No wlaśnie, dla kogo ten gimbus ? Chyba tylko 2 razy widzialem jak nim dzieci jezdzily i z tego co widze duzo czesciej jezdza autobusami wynajetymi z PKS-u - czyzby byly tansze od naszego gimbusa ?
Wysłany: Sob Lut 17, 2007 10:07 am Temat postu: Użytkowanie gimbusa
Oczywiste jest że ze względu na rozległość gminy dowóz wszystkich dzieci gimbusem jest w praktyce niemożliwy .Stąd rozumiem częśc dzieci musi dojezdżać PKS-em. Jest jednak również przy tej okazji inny problem związany z przejazdami dorosłych- w miarę wolnych miejsc. Otóż te przejazdy są biletowane i jak twierdzą mieszkańcy bilety są droższe niż te z PKS-u. Jednakże wedle prawa płatne przewozy dorosłych są -jak twierdzę-nielegalne. Dlaczego?
1. Gmina nie może prowadzić działalności gospodarczej w tym zakresie.
2. A jeśli to robi to sprzedaż biletów wiąże się z dochodami ,które powinny byc ewidencjonowane i stanowić dochód gminy. Czy tak jest?
3.Sprzedaż biletów wiąże się również z podatkiem VAT. Jeśli tak to gmina powinna prowadzić ewidencję dla celów VAT , sporządzać deklaracje VAT i rozliczać się z Urzędem Skarbowym z tego tytułu. Czy tak jest?
Dlatego myślę, że w przypadku kontroli może być problem z rozliczeniem tych przejazdów od momentu otrzymania gimbusa, z odpowiednimi sankcjami, karnymi odsetkami itd. Mam nadzieję , że urzędnicy gminni pomyśleli o tym, bo inaczej za wygodę jednej grupy mieszkańców zapłacą inni.
Wg mojej znajomosci tematu w autobusie, w ktorym nastepuje sprzedaz, powinna byc zainstalowana kasa fiskalna. Wystarczy zajrzec do autobusu... Zatajenie przychodow ze sprzedazy to powazne wykroczenie skarbowe. Nie jestem zwolennikiem robienia we wlasne gniazdo, wiec jezeli ktos odpowiedzialny to czyta, to radzilbym sprawdzic czy wszystko jest ok. Inna sprawa to wykorzystanie gimbusa do przewozow innych niz jego pierwotne przeznaczenie. Nie wiem czy prawo dopuszcza taka mozliwosc. Jezeli dopuszcza, to pozostaje kwestia ustalania cen biletow.
Swoja droga bardzo sie ciesze, ze w koncu cos sie dzieje na forum miasta. Tutaj kazdy moze powiedziec co mysli!
Mieszkancy powinni wykorzystac ten potencjal.
Frombork nie ma swojej gazety, ale mozna publikowac na forum.
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 8:03 am Temat postu: Re: Użytkowanie gimbusa
No nie. Nie jest do końca tak, że gmina czy miasto nie może prowadzić działalności gospodarczej. Otóż może. Przykładem jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji we Fromborku. Z tym prowadzeniem działalności to jest tak, że ze względu na ochronę gospodarki JST mają ograniczenie prowadzenia działalności gospodarczej do realizowania tzw. usług komunalnych tj. np. usługi wodociągowe i kanalizacyjne czy usługi transportu zbiorowego.
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 10:39 am Temat postu: prowadzenie działalności przez Gminę
Zgadzam się,że Gmina może prowadzić działalność gospodarczą w celu zapewnienia podstawowych potrzeb mieszkańców. Dlatego powołano Zakład Wodociągów i Kanalizacji i to on prowadzi działalność gospodarczą , a nie bezpośrednio Gmina. Jeśli tak, to również należałoby powołac przedsiębiorstwo komunikacyjne, które świadczyłoby na rzecz ludności usługi w zakresie transportu zbiorowego. Takie są zasady.W przypadku sprzedaży biletów w gimbusie tak nie jest.
Wysłany: Pią Lut 23, 2007 10:22 pm Temat postu: Prawo a chęci
Poruszamy jakby dwa wątki tego problemu-potrzeby mieszkańców i respektowanie obowiązującego prawa.Potrzebą mieszkańców jest sprawa dojazdu do Fromborka- do urzędu,lekarza,sklepu itd. Zabezpieczenie tych potrzeb ze strony Urzędu Gminy nie może być jednak przejawem dobrej woli lub dobrych chęci.Podjęte działania muszą spełniać wszystkie rygory prawa obowiązującego w kraju.
Prawo obowiązuje zarówno mieszkańców (czasami to właśnie Urząd Gminy kontroluje przestrzeganie go przez mieszkańców), jak i wobec urzędników.
Nie wystarczy dobra wola, bo czasami jest ona przyczyną kłopotów- przykład byłego Burmistrza miasta w kontekście inwestycji pod nazwą kotłownia na biomasę, czy piekarza, który rozdawał niesprzedany chleb biednym. Obaj mieli dobrą wolę i najlepsze chęci.
Nie chcę w tym miejscu oceniać prawa, ale chcę powiedzieć ,że to właśnie na urzędzie i jego urzędnikach ciąży szczególny obowiązek jego respektowania . I w tych ramach zabezpieczać potrzeby mieszkańców.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach