Najelpszym sposobem na zrozumienie tego co tak zafascynowalo Mikołaja Kopernika jest użycie programu Celestia. Grafika 3D (średnie wymagania sprzętowe) zrobi swoje. Na mnie program zrobił kosmiczne wrażenie :-) Polecam!!! 2006-07-27, admin
Pomóż naszemu miastu, naszej witrynie i sobie! Promuj się na naszej witrynie. Cennik znajdziesz tutaj 2006-01-03, admin
Ktoś kiedyś powiedział: "Jeżeli nie możesz czegoś znaleźć w sieci, to znaczy, że ta rzecz nie istnieje". Wg aktywności mieszkańców (na podstawie postów na forum i wiadomości e-mail) Frombork ma 10 mieszkańców! Bądź aktywny, dyskutuj na naszym forum! 2005-12-15, admin
Wysłany: Sob Lut 24, 2007 6:20 am Temat postu: Wody termalne
Jakiś czas temu -w latach 90-tych poprzedniego wieku-dokonano we Fromborku wierceń (wiercenia?) , w wyniku którego znaleziono ciepłe wody, o pewnych cechach leczniczych. Czy ktokolwiek cos na ten temat wie? Czy jest gdzieś dostępne opracowanie wyników tych poszukiwań? Wiem,że na BIPie Urzędu jest krótka charakterystyka ,ale szukam obszerniejszego materiału. A swoją drogą przy okazji tych poszukiwań znalazłem tam szerokie opracowanie na temat rosyjsko-niemieckiej rury gazowej. I tak mówiąc szczerze wolałbym tam znaleźć informację o rurze gzaowej z Tolkmicka do Fromborka, bo załatwiłoby to wiele spraw mieszkańców.Ale cóż, jak się nie ma gospodarza...
Wysłany: Nie Kwi 13, 2008 5:14 am Temat postu: cd na temat geotermii
W kwietniu 2005 roku Państwowy Zakład Higieny przedstawił następujące dane odnośnie oceny przydatności wody z otworu IG-1 we Fromborku:
1. woda w odwiercie to woda 3,5% termalna chlorkowo-sodowa(solanka,radoczynna,bromkowa,jodkowa,borowa.
2.ten typ wody oraz stopień ogólnej mineralizacji wskazują na przydatność tej wody przede wszystkim do kąpieli w schorzeniach narządu ruchu.
3.ze względu na naturalną zawartość żelaza (II) łatwo utleniającego się i wytrącajacego się z tej wody, konieczne byłoby jej napowietrzanie i filtracja. w ten sposób usunięty zostanie w znacznym stopniu również radon, którego obecność ogranicza powszechne stosowanie wody.
4.woda odżelaziona ( po odpowiednim rozcieńczeniu) mogłaby znaleźć zastosowanie także do inhalacji a nawet kuracji pitnej.
Tyle na temat wód termalnych z informacji PZH.
Chciałbym dodatkowo podać, że wykonany w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia otwór badawczy IGH1 wykazał istnienie na głębokości 802-958 m (trias) wody o mineralizacji 35g/l i temperaturze 24 stopnie Celsjusza. Wydajność tego otworu oszacowano na 46m3 na godzinę.
W trakcie prac badawczych uzyskano samowypływ pod znacznym ciśnieniem- zwierciadło wody stabilizuje się na wysokości 39 m powyżej powierzchni terenu.
Z przeprowadzonych badań wynika, że zbiorniki wód mineralnych o znacznej wydajności tworzą osady jury (głębokość 500-700 m) i triasu ( 700-1000 m); im głębiej, tym wyższa jest temperatura wody, jej mineralizacja . Warstwy najgłębsze zapewniają niewielkie wydajności -do 3 m3/h-przy bardzo dużej mineralizacji- rzędu 100-200 g/l i więcej.
Podłoże krystaliczne-a więc granica występowania zbiorników wód- znajduje się dopiero na głębokości 3 kilometrów.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach